Česká filharmonie hraje Dvořáka

Sobota 20. 11. 2021 / 19:30 / Karlovarské městské divadlo
Dvě ikonická díla Antonína Dvořáka – Osmou symfonií a Koncert pro violoncello a orchestr h moll – zahraje Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši. Jako sólista vystoupí hvězdný violoncellista Kian Soltani.
Program:
Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur, op. 88 „Anglická“
Hraje:
Česká filharmonie
Dirigent:
Jakub Hrůša
Sólo violoncello:
Kian Soltani
Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll op. 104
Dvořákova významná instrumentální díla, mezi nimi také Koncert pro violoncello a orchestr h moll, vznikla při jeho působení v Americe. Koncertantní skladbu pro violoncello Dvořák dokončil ještě v New Yorku, ale po návratu do vlasti přepracoval její závěr. Premiéra koncertu se konala 19. března 1896 v Londýně a sólový part pod taktovkou samotného skladatele hrál anglický violoncellista Leo Stern. Dvořákův Violoncellový koncert je dodnes velmi oblíbenou součástí repertoáru těch největších světových violoncellistů.
Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur op. 88
Antonín Dvořák zkomponoval Symfonii č. 8 G dur op. 88 v roce 1889. To, že ji provedl při jmenování čestným doktorem na univerzitě v Cambridge (1891), bývá uváděno jako jeden z důvodů, proč se jí občas říká „Anglická“. Z velké části však byla napsána na Dvořákově letním sídle na Vysoké u Příbrami, kam skladatel rád jezdil pracovat uprostřed klidné přírody, a odráží se v ní česká zpěvnost, radostné rozpoložení i celý kaleidoskop nálad. Symfonie poprvé zazněla v Rudolfinu 2. února 1890 na 13. populárním koncertu Umělecké besedy, orchestr Národního divadla dirigoval sám Dvořák.
Jakub Hrůša, dirigent
Jakub Hrůša je šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Je častým hostem nejproslulejších světových orchestrů.
Jakub Hrůša studoval dirigování na AMU v Praze, mimo jiné u Jiřího Bělohlávka. Stal se prvním držitelem Ceny sira Charlese Mackerrase. V roce 2020 od Akademie klasické hudby převzal Cenu Antonína Dvořáka a spolu s Bamberskými symfoniky získal Bavorskou státní cenu za hudbu.
Kian Soltani, violoncellista
Kian Soltani patří k nejuznávanějším současným violoncellovým sólistům. Narodil se v rodině perských hudebníků usazených v Rakousku a na cello hraje od čtyř let. Hned na startu umělecké kariéry v devatenácti letech upoutal mimořádným talentem a získal řadu prestižních ocenění z mezinárodních soutěží, v roce 2017 podepsal výhradní nahrávací smlouvu se společností Deutsche Grammophon. Koncertuje s velkými světovými orchestry, jako je Vídeňská či Mnichovská filharmonie, několikrát se představil i na koncertech v České republice.