Vivaldiho Čtvero ročních dob

Sobota 20. 11. 2021 / 14:00 / Vřídelní kolonáda

Vstup zdarma

Slavnou skladbu zahraje zdarma pro veřejnost Komorní orchestr členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru se sólistou Jiřím Vodičkou, koncertním mistrem České filharmonie.
Program:
Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob, čtyři koncerty pro housle a smyčcový orchestr op. 8
Hraje:
Komorní orchestr členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru
Umělecký vedoucí České filharmonie:
Jiří Vodička
Umělecký vedoucí Karlovarského symfonického orchestru:
Jakub Sedláček
Sólo housle:
Jiří Vodička
Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob
Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho je přelomovým cyklem, který přinesl zcela novou koncepci: popis a vyprávění děje skrze abstraktní jazyk instrumentální hudby. Ta zvukomalebně vykresluje bublající potoky, zpívající ptáky, pastýře a jeho štěkajícího psa, bzučící mouchy, bouři nebo zamrzlou krajinu. Program Čtvera ročních dob je unikátně popsán v připojených sonetech od neznámého autora, není však vyloučeno, že autorem básní byl sám Vivaldi. 
Jiří Vodička, houslista
Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč, patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Už v dětství na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích v ČR i v zahraničí. Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu – Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga prof. Zdeňka Goly. V roce 2007 zde uzavřel studium magisterským titulem. Jiří Vodička pravidelně vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry. V roce 2015 se stal koncertním mistrem České filharmonie. Je pedagogem na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě. Hraje na italský nástroj Joseph Gagliano 1767.