Albinoni, Dvořák ve Vřídelní kolonádě
Sobota 23. listopadu / 14:30 / Vřídelní kolonáda / Vstup zdarma
Komorní orchestr složený z členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru zahraje koncert pro trubku B dur barokního skladatele Tomasa Albinoniho a výběr ze serenády pro smyčce E dur Antonína Dvořáka.
Program:
Tomaso Albinoni (1671–1751): Koncert pro hoboj č. 3 B dur, op. 7 (verze pro trubku)
Allegro
Adagio
Allegro
Antonín Dvořák (1841–1904): Serenáda E dur pro smyčcové nástroje, op. 22 (výběr)
1. věta – Moderato
2. věta – Menuetto. Allegro con moto
3. věta – Scherzo
Účinkují:
Komorní orchestr České filharmonie
sólo trubka – Stanislav Masaryk
Umělecká vedoucí:
Irena Jakubcová
O programu
Benátčan a jeho barokní hudba a Čech z Nelahozevsi tvořící o téměř dvě století později. A přece se jejich díla ve vystoupení na Vřídelní kolonádě příhodně propojí. Tomaso Albinoni se narodil i zemřel v Benátkách, jednom z hlavních hudebních center Itálie. Jeho padesát oper se prosadilo v bohaté místní produkci pro dlouhou řadu veřejných operních divadel. Ale dnes známe jeho jméno především v souvislosti s instrumentální hudbou a rozvojem virtuózního instrumentálního koncertu. Dvanáct koncertů pro jeden nebo dva hoboje a smyčce, op. 7, vydal Albinoni v roce 1716. V duchu běžné barokní praxe, kdy se sólové nástroje běžně vyměňovaly za jiné, uslyšíme sólový hobojový part v podání prvního trumpetisty České filharmonie Stanislava Masaryka. Smyčcový orchestr se v úplně jiném světle představí v Serenádě E dur Antonína Dvořáka. Čtyřiatřicetiletý skladatel ji napsal během pouhých čtrnácti dnů na jaře roku 1875. Její atmosféra odráží skladatelovo šťastné životní období: měl za sebou první koncertní úspěchy, získal první stipendium u vídeňské státní komise a na cestě bylo jeho druhé dítě. Skladba dokládá Dvořákův geniální smysl pro malou formu – v pěti drobných větách přináší velmi nápaditý a nosný hudební materiál, mistrně zpracovaný. Serenáda E dur patří mezi skladatelova nejoblíbenější a nejčastěji uváděná díla.
Generální partner koncertů České filharmonie pro veřejnost v Karlových Varech je SKUPINA ČEZ.
Irena Jakubcová
Irena Jakubcová je od roku 2012 členkou České filharmonie, kde zastává post zástupce koncertního mistra. Pochází z muzikantské rodiny s více než stoletou tradicí – na housle začala hrát již v pěti letech. Absolvovala Konzervatoř v Plzni a na Akademii múzických umění v Praze studovala bakalářský a magisterský stupeň ve třídě profesora Ivana Štrause. Vystoupila několikrát jako sólistka s Plzeňskou filharmonií, s Českou filharmonií vystoupila sólově pod taktovkou Jakuba Hrůši ke 100. výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové. V roce 2003 byla členkou Pražské komorní filharmonie, kde měla možnost také vystupovat sólově. V letech 2007 až 2010 byla členkou Kvarteta Martinů, v současnosti je členkou Janáčkova tria a Sexteta českých filharmoniků.
Stanislav Masaryk
Od roku 2020 je členem České filharmonie, kde zastává pozici prvního trumpetisty. S Českou filharmonií vystupoval také jako sólista pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Netopila a šéfdirigenta Semjona Byčkova. Absolvoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Na mezinárodní soutěži Žestě Brno získal v roce 2017 první cenu a titul absolutního vítěze v konkurenci více než šedesáti trumpetistů ze zemí Visegrádské čtyřky. V letech 2009–2020 působil v hot-jazzovém orchestru Bratislava Hot Serenaders, v letech 2012–2015 zastával pozici trumpetisty v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu, do roku 2019 působil také jako první trumpetista v orchestru opery Slovenského národního divadla. V letech 2017 a 2018 byl prvním trumpetistou v orchestru Národního divadla Praha, v té době také navázal pravidelnou spolupráci s Českou filharmonií.