Beethoven a Dvořák v podání České filharmonie

Sobota 12. listopadu / 20:00 / Karlovarské městské divadlo
Speciálně pro Variace nastudovala Česká filharmonie slavný houslový koncert a moll Antonína Dvořáka a Beethovenovu Symfonii č. 7 A dur. Předvede ji pod vedením hvězdného dirigenta Dominga Hindoyana. Jako sólista vystoupí koncertní mistr České filharmonie, houslista Jan Mráček.
Program:
Antonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53,
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 7 A dur op. 92
Účinkují:
Česká filharmonie
Dirigent:
Domingo Hindoyan
Sólo housle:
Jan Mráček (koncertní mistr České filharmonie)
O programu
Antonín Dvořák (1841–1904) zkomponoval svůj jediný houslový koncert na přelomu 70. a 80. let 19. století. Interpretem světové premiéry měl být tehdy proslulý německý houslista Joseph Joachim. Z původního záměru sešlo a Houslový koncert a moll nakonec poprvé uvedl František Ondříček s orchestrem Národního divadla v Praze. Také jeho zásluhou zaznělo toto dílo v řadě koncertních síní po celém světě a získalo si popularitu, jíž se těší dodnes. Ve stejném období Dvořák složil také první řadu Slovanských tanců, Českou suitu či Šestou symfonii. Houslový koncert je hráčsky virtuózní, zároveň se však vyznačuje výraznou zpěvnou melodikou a barevně bohatým a propracovaným orchestrálním doprovodem. Sedmá symfonie Ludwiga van Beethovena (1770–1827) není do programu dnešního koncertu zařazena náhodou. Skladatel na ní pracoval mezi lety 1811 a 1812 během lázeňského pobytu, který trávil v Teplicích, Karlových Varech a Františkových Lázních. Symfonie byla poprvé uvedena koncem roku 1813 ve Vídni a setkala se s mimořádným úspěchem. Beethoven hudebně navazuje na předchozí dvě symfonie a snoubí v ní dramatičnost Osudové s radostnou lyričností Pastorální symfonie. Obdivně se na adresu tohoto díla vyjádřil také Richard Wagner, který jej nazval „apoteózou tance“.
 
Domingo Hindoyan
Dirigent
Domingo Hindoyan je šéfdirigentem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Patří mezi nejzajímavější a nejslavnější dirigenty současnosti. Hindoyan zastává také pozici hlavního hostujícího dirigenta Symfonického orchestru Polského národního rozhlasu. Za své dynamické kariéry vedl uznávané soubory a orchestry po celém světě, s nimiž vystoupil na koncertech v USA (LA Philharmonic, Kansas City Symphony Orchestra, San Diego Symphony, New World Symphony) a v Evropě (Česká filharmonie, Orchestra National du Capitole de Toulouse, Orchestre National de Bordeaux Aquitaine a Prague Philharmonia). Domingo Hindoyan se narodil v Caracasu ve Venezuele. Svou kariéru zahájil jako houslista a člen proslulého venezuelského hudebně-vzdělávacího programu El Sistema. Potom byl členem souboru Daniela Barenboima s názvem West-Eastern Divan Orchestra. Potom studoval dirigování v Evropě na Haute École de Musique de Genève (prof. Laurent Gay) a v letech 2013–2016 byl prvním asistentem Daniela Barenboima v Deutsche Staatsoper Berlin.
Jan Mráček
Houslista
Od dětství se řadí mezi nejvýraznější talenty své generace. Studoval u Magdalény Mickové a později u Jiřího Fišera. Pravidelně navštěvoval kurzy Václava Hudečka, což položilo základ dlouhé a plodné spolupráce. Mezi jeho největší úspěchy patří první místo v soutěži konzervatoří z roku 2008 a o rok později vítězství na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec. Stal se nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Pražského jara 2010 a v roce 2014 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Jako sólista vystoupil s Kuopio Symphony Orchestra, Romanian Radio Symphony, obojí pod taktovkou Saschi Goetzela, Lappeenranta City Orchestra (Finsko), s Českým národním symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Janáčkovou filharmonií Ostrava a jako sólista se představil i s Českou filharmonií. V roce 2016 si jej na post koncertního mistra České filharmonie pozval tehdejší šéfdirigent Jiří Bělohlávek.