Dvakrát Mozart ve Vřídelní kolonádě

Sobota 12. listopadu / 14:00 / Vřídelní kolonáda / Vstup zdarma
Dvě ikonické skladby W. A. Mozarta zahraje zdarma pro veřejnost Komorní orchestr členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru se sólistou Janem Fišerem, koncertním mistrem České filharmonie.
Program:
W. A. Mozart: Houslový koncert č. 1 B dur K 207,
W. A. Mozart: Symfonie č. 29 A dur K 201
Účinkují:
Komorní orchestr členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru
Umělecký vedoucí České filharmonie:
Jan Fišer
Umělecký vedoucí Karlovarského symfonického orchestru:
Jakub Sedláček
Sólo housle:
Jan Fišer (koncertní mistr České filharmonie)
O programu
Obě díla, jež zazní během dnešního koncertu, vznikla během skladatelova působení ve službách salcburského arcibiskupa Jeronýma Colloreda, do nichž nastoupil již v sedmnácti letech. Navzdory svému mládí byl Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) v této době již zkušeným skladatelem. Během předcházejících let podniknul ve společnosti svého otce cesty prakticky po všech nejdůležitějších evropských dvorech včetně Vídně, Paříže či Londýna a složil mimo jiné na dvě desítky symfonií a sedm oper. Houslový koncert B dur je vůbec prvním Mozartovým koncertem pro sólový nástroj. V průběhu následujících čtyřech let zkomponoval ještě další čtyři houslové koncerty, které zůstávají na repertoáru dodnes. Symfonie A dur se stále řadí mezi Mozartovu ranou tvorbu, přesto v ní vyniká autorovo neobyčejné kompoziční umění. V tom se kloubí prakticky neomezená melodická nápaditost s mimořádným smyslem pro využití všech barevných možností klasicistního orchestru.
 
Jan Fišer
Houslista
Koncertní mistr České filharmonie a orchestru PKF – Prague Philharmonie se intenzivně věnuje také sólové a komorní hře. S klavíristou Ivo Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem tvoří Dvořákovo trio, které se řadí mezi nejlepší české komorní soubory a s úspěchem vystoupilo na řadě domácích i zahraničních hudebních festivalů. Jako sólista spolupracuje Jan Fišer s předními českými orchestry a na pozici hostujícího koncertního mistra se představil např. v BBC Symphony Orchestra, Bamberger Symphoniker – Bayerische Staatsphilharmonie a Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern. Jako jeden z mentorů stipendijní akademie MenArt působí i jako pedagog a vedle toho pravidelně vyučuje i na hudebních kurzech (Ševčíkova akademie v Horažďovicích, Hudební akademie Telč).

Jakub Sedláček

Houslista
Patří k předním houslistům své generace a je vyhledávaným komorním hráčem a sólistou. Studoval na Pražské konzervatoři nejprve u prof. Jaroslava Foltýna, později u prof. Ivana Ženatého. Následně studoval na konzervatoři v Plzni u prof. Romana Fedčuka. V létě 2000 se stal stipendistou mistrovských kurzů v USA na Meadowmount School of Music, stát New York. V roce 2007–2008 působil pedagogicky a koncertně v Bangkoku na College of Music, Mahidol University. V letech 2008–2011 byl koncertním mistrem a sólistou Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. V květnu roku 2009 úspěšně provedl Dvořákův houslový koncert se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu. V sezoně 2011–2012 působil jako koncertní mistr Plzeňské filharmonie. Do března 2013 zastával pozici koncertního mistra v německé Thüringer Symphoniker. Po svých dřívějších angažmá na pozici koncertního mistra působí v KSO od března 2013.